counter create hit
SAMTEK Mühendislik » Merkezi Sistem Doğalgaz Dönüşümü
jump to navigation

Merkezi Sistem Doğalgaz Dönüşümü 02/02/2008

dsc07408.jpg
Merkezi Isıtma Sistemi Avantajları
*İlk yatırım maliyeti bireysel sisteme göre daha düşüktür.
*İşletme giderleri bireysel sisteme göre daha düşüktür.
*Ekonomik ömrü daha fazladır.

Merkezi sistemde konforlu sıcak su temin edilirken, kombide alınan sıcak su miktarı sınırlı olup, birden fazla yerde kullanıldığında su sıcaklığı düşmektedir.Bireysel sistemde ancak boyler kullanımında yüksek sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.
*Kombilerde verim daha düşük emisyon değeri ise yüksektir. Merkezi sistemde ise verim fazladır.
*Merkezi sistemde tadilatlar sadece kazan dairesinde olup, bireysel sistemde ise daire içinde tadilatlar yapıldığından ek masraflar getirecektir.
*Bireysel sistemde herkes kendi kullandığı gaz parasını ödediği için binada para toplama problemi de ortadan kalkmaktadır.

Kazan Dönüşümü

Mevcut sıvı ve katı yakıtlı kazanların doğal gaz yakar hale dönüştürülmesi veya yeni bir doğal gaz kazanı ile değiştirilmesi mevcut kazanın yaşına, sağlamlığına, boyut ve tipine bağlıdır. Kazanların doğal gaza dönüşümü maliyet olarak yeni bir kazan bedelinin %30’u kadardır. Mevcut kazanların doğal gaz dönüşümü yakıt sarfiyatı ve tekrar arızalanma riski bulunduğundan tercih edilen bir yol değildir.Kazanlar çelik ve döküm kazan olarak ikiye ayrılır. Doğal gaz kullanılan kazanların ömrü hayli uzundur.Merkezi kazan sistemi ferdi ısıtma  sistemine göre daha avantajlıdır. İlk yatırım ve işletme maliyeti, kullanım konforu gibi önemli avantajları nedeniyle firma olarak müşterilerimizi ferdi ısıtma sistemi yerine merkezi kazan sistemine yönlendirmekteyiz.İşin başlangıç aşamasında teknik yönden yeterli ve Doğal gaz yetkili firmaların devreye girmesi gerekmektedir.Merkezi tesisatın projelendirilmesinde firmamız mühendisleri ve bayisi olduğumuz kazan firmalarının teknik elemanları işbirliği yaparlar.Bu birliktelikle ön etüt ve hesaplamalar yapılarak sistem kurulur.Merkezi sistemi mevcut yerlerde ise dönüşüm yapılırken bina ve konut içerisinde mümkün olduğu kadar az tadilatla değişim yapılır.Referanslarımızı buradan görebilirsiniz.

Yorumlar»

Henüz yorum yapılmamış - ilk olmak ister misiniz?